image
image
image

Výstupy projektu

Další 2 klíčové výstupy: online aplikace (specializovaný SW) a veřejná specializovaná databáze mají samostatné odkazy v navigační liště.

Metodika pro vyhodnocení hydromorfologického stavu vodních útvarů v ČR

Druh výsledku: NmetS - metodika schválená příslušným orgánem státní správy

Metodický postup pro vyhodnocení aktuálního hydromorfologického stavu vodních útvarů povrchových vod tekoucích, založený na kombinaci dat distanční povahy (volně dostupné datové zdroje v režimu „otevřených dat“), dat vytvořených v průběhu realizace tohoto projektu (dostupných z veřejné databáze) a dat pořízených během terénního průzkumu. Výběr jednotlivých hodnocených parametrů a použitých indikátorů bude zohledňovat jejich význam pro biologické složky, respektovat požadavky, vyplývající z relevantních evropských a národních směrnic a metodických dokumentů (CIS, CEN normy).

Finální verze metodiky (PDF), která je aktuálně v procesu schvalování příslušným orgánem státní správy (MŽP).PDF soubor

Formulář pro manuální hodnocení hydromorfologického stavu (PDF)PDF soubor
Sběrný formulář pro zaznamenávání hydromorfologických charakteristik (XLSX)XLSX soubor

Hodnocení vybraných úseků vodních útvarů dle hydromorfologických složek

Druh výsledku: Nmap – Specializovaná mapa s odborným obsahem

Společná příloha k zpřístupněným mapám Přehled hodnocených úseků (PDF).

Publikační výstupy

Druh výsledku: Jost – článek v odborném recenzovaném periodiku

Jakubínský, Jiří - Babej, Ján - Němejcová, D. - Pechanec, V. - Kožený, P. (2023): Vzniká nový přístup k hodnocení hydromorfologického stavu vodních útvarů v České republice. [A new methodology to the assessment of the hydromorphological status of water bodies in the Czech Republic is emerging.] Vodní hospodářství. Roč. 73, č. 11 (2023), s. 25-27. ISSN 1211-0760 plná verze článku

Workshop

Druh výsledku: O – ostatní

Ve středu 30.10.2024 proběhl na Ministerstvu životního prostředí workshop pro zájemce o využití nově vyvinuté metodiky v praxi, organizovaný ve spolupráci s Odborem ochrany vod MŽP. Workshopu se celkem zúčastnilo 34 účastníků, zástupců státních podniků Povodí, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství, Agentury ochrany přírody a krajiny, Českého hydrometeorologického ústavu, státního podniky Lesy ČR a několika dalších veřejných výzkumných institucí i soukromých subjektů.

Workshop byl koncipován jako informační seminář (blok přednášek o detailech nové metodiky, nastavení hodnotících indikátorů, podpůrném softwaru a databázi, jakožto klíčových výsledcích projektu). Velmi důležitou částí workshopu byla prezentace funkcionalit vytvořeného softwarového řešení. V druhé části workshopu byl prostor věnován diskuzi mezi účastníky a řešiteli projektu, s cílem získat zpětnou vazbu od budoucích uživatelů výsledků (kteří již měli před konáním akce možnost se detailněji seznámit s pracovní verzí metodiky a databáze), přičemž získané podněty byly zohledněny ve finálním nastavení dílčích výsledků projektu.

Program workshopu¨.